Proje Tasarımı Semineri Gerçekleştirildi

Marmara Üniversitesi, Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi (STKAM) tarafından düzenlenen “Proje Tasarımı” Eğitim Semineri 18 Nisan Çarşamba günü Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

 

Sivil Toplum Kuruluşu Araştırmaları Merkezi (STKAM) ve Kentsel Yaşam Kalitesi Derneği’nin ortak bir projesi olarak ortaya çıkan “Proje Tasarımı” Eğitimi, tamamı Marmara Üniversitesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan 14 kişilik bir düzenleme kurulunun çalışmaları sonucu gerçekleşti.

Açılış Konuşmasını Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz TOMAR ve Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’ün yaptığı eğitimde, proje tasarımının hayatın her evresindeki önemi vurgulanarak nitelikli insan gücüne erişmek hedeflendi. Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi hakkındaki sinevizyon gösterisi izlenerek, gençlere yönelik proje yazma eğitiminin verildiği seminerde, fikirlerin projeye uyarlanması için gerekli adımlar paylaşıldı.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Demirkaya yapmış olduğu “Proje Tasarımı” eğitiminde, ortak çalışma-ortak düşünme ve proje hazırlama arasında birbirini tamamlayan ilişkinin önemine dikkat çekti. Stratejik Düşünebilme Becerisi, Ortak Çalışabilme Yeteneği ve Proje Hazırlayabilme Kapasitesinin bir bireyin kariyer planı için önemli olduğunu vurguladı. Proje yapım aşamasının Analiz, Planlama, Uygulama ve Kontrol’den oluşan döngüsel bir süreç olduğunu belirtti. Yüksel Demirkaya devam eden konuşmasında, proje yazımı üzerine teknik ve teorik bilgileri verdikten sonra, proje yazım ve uygulama aşamasında elde ettiği deneyim lerini aktararak, proje yazılırken yapılan hataları, projelerin başarısızlık nedenlerini ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Prof. Dr. Yüksel DEMİRKAYA’nın “Proje Tasarımı” Eğitimi sonrasında Yılmaz Sönmez’in moderatörlüğünde İnan AYDINOĞLU, Ubeyd SAKİN ve  Erhan KAYA’nın oluşturduğu panelde proje tasarımı konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Erhan KAYA konuşmasında Proje Yazma, tasarlama, ve  planlamayı bilen insanların hayatın her aşamasını bir proje olarak gördüğünü belirtti. Bu açıdan, öğrencilerin kendi hayatlarını, mutlu olduğu anları ve kariyer beklentilerini bir proje olarak değerlendirip kurgulamaları gerektiğini ekledi. Proje Uzmanı Ubeyd SAKİN, uluslararası PMI (Project Management Institute) ve PMP’yi (Project Management Professional) tanıttıktan sonra PMP sertifikasyonu ve PMI’ın ortak terminolojisinden bahsederek proje yönetiminde bir uzmanın izlemesi gereken adımlar hakkında bilgi verdi. Yazar, Eğitmen, İnal AYDINOĞLU yaptığı konuşmada gönüllülük ve proje yazımı arasındaki ilişkiyi vurgulayarak 40 yıl, gönüllülük çerçevesinde, yaptığı çalışmaları ve gençlikte yapılan samimi gönüllü çalışmaların gelecekte kariyerlerine yapacağı olumlu etkileri Marmara Üniversitesi öğrencileri ile paylaştı.

Düzenleme kurulunda yer alan Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları yüksek lisans öğrencileri Esin OKUR, Adem SARICA ve Ayça Neslihan ALBAYRAK, “Proje Tasarımı” Eğitim Semineri, Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma Merkezi, Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruşları bilim dalının oluşum ve gelişim aşamaları hakkında bilgi verdiler. Marmara Üniversitesi, Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi (STKAM) olarak eğitim seminerleri, ulus ve uluslararası düzeyde sempozyumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapılacak etkinliklerin devamının hedeflendiğini vurguladılar.

Projeye Siyasal Bilgiler Fakültesi, Marmara Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Öğrenci Topluluğu, Fikir Talimi Kulübü ve Yerel Yönetimler Kulüpleri de destek verdiler.

 

Seminer programı, hediye takdimi, sertifika dağıtımı ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

By | 2018-05-20T21:49:15+00:00 Nisan 22nd, 2018|Duyurular, Genel, Projeler, Yazılar|0 Comments

About the Author:

Kübra Akyıldız